top of page

Форма 7-ГР​ - звітний баланс видобутку та використання підземних вод

  • Фото автора: Поради від ГЕОМІНВОД
    Поради від ГЕОМІНВОД
  • 15 січ.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 20 січ.

Форма 7-ГР

Що за звір «Звітний баланс видобутку та використання підземних вод за 20__ рік» за формою 7-ГР і як його приручити?


Отже, законодавством України необхідність звітувати за формою 7-ГР коли і кому визначається так:

"Форму 7-ГР не пізніше ніж 20 січня року, наступного за звітним, до Держгеонадр подають користувачі надр, визначені статтею 13 Кодексу України про надра, що здійснюють користування надрами на підставі та в межах ділянки (родовища) надр, визначеної (визначеного) спеціальним дозволом на користування надрами (далі - користувачі надр) та/або дозволом на спеціальне водокористування, і водокористувачі, що здійснюють забір з підземних вод з обсягом видобутку більше ніж 100 куб. метрів на добу, які в межах зон санітарної охорони та на прилеглих територіях облаштовують локальну мережу спостережних свердловин відповідно до пункту 12 Порядку здійснення державного моніторингу вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 758".

На практиці це зводиться до того, що власники свердловини на воду, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами (ДПР чи видобування немає значення), чи дозвіл на спеціальне водокористування (отримання дозволу на спецводокористування є необхідним якщо добовий видобуток перевищує 5 куб. метрів на добу з усіх в сумі водозабірних свердловин підприємства) зобов'язані до 20 січня подати річну звітність за формою 7-ГР (також не забуваємо про необхідність подання до 01 лютого річного звіту про використання води за формою 2-ТП (водгосп)).

Форма 7-ГР заповнюється на підставі такої інформації:

  • спеціальний дозвіл на користування надрами;

  • дозвіл на спеціальне водокористування;

  • дані державного водного кадастру;

  • дані державного реєстру артезіанських свердловин;

  • паспорт водозабірної споруди;

  • заміри динамічного рівня підземних вод;

  • дані обліку відбору та використання підземних вод;

  • хімічні аналізи підземних вод;

  • проєкт (технологічна схема) розробки родовища;

  • звіти та протоколи затвердження (апробації) запасів корисних копалин.

Форма 7-ГР ведеться українською мовою та до неї вносяться відомості та параметри окремо для кожної водозабірної споруди, що належить користувачам надр, водокористувачам.

А тепер про цікаве: 1 березня 2024 року набула чинності нова редакція форми 7-ГР затверджена наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 10 липня 2023 року № 481, а саме:

Форма 7-ГР заповнюється виключно в електронному кабінеті надрокористувача на Державному геологічному вебпорталі.

У формі 7-ГР зазначається така інформація:

  1. У розділі 1 про спеціальний дозвіл на користування надрами (у разі його наявності), яка заповнюється автоматично: номер спеціального дозволу на користування надрами, вид користування надрами, власник, дата видачі, строк дії, стан дії, ознака дії, запаси підземних вод.

  2. У розділі 2 про родовище/ділянку/водозабір, до яких відноситься водозабірна споруда:

    по родовищу підземних вод / ділянці родовища підземних вод, до яких відноситься водозабірна споруда, яка заповнюється автоматично;

    по водозабору підземних вод, яка заповнюється користувачем надр, водокористувачем самостійно.

  3. До розділу 3 вноситься інформація про дозвіл на спеціальне водокористування, строк дії (з дати по дату або термін, років), ліміт видобутку (куб.метрів/добу) та ліміти видобутку тис. куб.метрів/рік), яка заповнюється автоматично.

  4. До розділу 4 вносяться загальні дані про водозабірну споруду: системний номер водозабірної споруди за Державним реєстром артезіанських свердловин, номер водозабірної споруди за паспортом свердловини, тип корисної копалини, тип водозабірної споруди, рік буріння, дата початку експлуатації, місцезнаходження водозабірної споруди (область/район / територіальна громада / населений пункт), географічні координати, опис положення водозабірної споруди на місцевості, водоносний горизонт, що експлуатується, абсолютна відмітка устя, відомості про виконавця, які заповнюються автоматично.

  5. До розділу 5 вноситься інформація про видобуток та використання підземних вод: дата заповнення форми 7-ГР, видобуток води за рік, у тому числі, за січень - грудень; кількість годин роботи водозабірної споруди за рік, використання підземних вод за видами: господарсько-питне (ГПВ), виробничо-технічне (ВТВ), розлив у пляшки (РЗЛ), зрошування (ЗР), бальнеологія (Б), лікувальне пиття (оздоровчі заклади) (ЛП), енергетика (Е), скид без використання, яка заповнюється користувачем надр, водокористувачем самостійно.

  6. До розділу 6 вноситься інформація про результати досліджень: дата дослідження, глибина свердловини, дебіт, глибина до води, мінералізація, яка заповнюється користувачем надр, водокористувачем самостійно.

  7. До розділу 7 вносяться дані про результати досліджень хімічного складу води: дата дослідження, макрокомпоненти: аніони - хлориди, гідрокарбонати, сульфати; катіони - кальцій, магній, натрій, калій; мікрокомпоненти (забруднюючі речовини для питних вод) - нітрати, арсен, кадмій, свинець, ртуть, амоній, хлориди, сульфати, нітрити, фосфор загальний (ортофосфати/поліфосфати), трихлоретилен, тетрахлоретилен, водневий показник; компоненти, які перевищують гранично-допустимі концентрації, назви та їх значення; спеціальні компоненти для мінеральних і промислових вод, назви та їх значення, які заповнюються користувачем надр самостійно; перелік хімічних компонентів користувач надр, водокористувач вибирає за допомогою класифікатора або вводить самостійно.

    Забруднюючі речовини (нітрати, арсен, кадмій, свинець, ртуть, амоній, хлориди, сульфати, нітрити, фосфор загальний (ортофосфати/поліфосфати), трихлоретилен, тетрахлоретилен, водневий показник) визначаються для підземних вод, які використовуються для питних (господарсько-питних) потреб.

    Нормативи для питної води зазначених показників визначаються відповідно до ДСанПіН 2.2.4-171-10.

    Для технічних підземних вод проведення досліджень за параметрами встановлюється технічним регламентом та проєктом розробки родовища.

    Водокористувачі прикріплюють до форми звітності поквартальні скановані копії (фотокопії) результатів хімічних аналізів підземних вод.

  8. До розділу 8 вноситься інформація про результати досліджень для теплоенергетичних вод: дата дослідження, питома теплоенергетична потужність, температура на усті свердловини, тиск на усті свердловини, яка заповнюється користувачем надр, водокористувачем самостійно.

  9. Розділ 9 містить дані про технічний стан водозабірної споруди: дата дослідження, стан водозабірної споруди, які заповнюються автоматично з баз даних, які функціонують у системі Держгеонадр.

Як бачимо, подача щорічної звітності за формою 7-ГР відчутно змінилася. З одного боку спростилося те, що частина інформації підтягується автоматично з реєстрів, але для цього необхідно, щоб інформація паспортів свердловин була внесена до Державного реєстру артезіанських свердловин, а з іншого - посилюється контроль за якістю підземних вод, що передбачає не лише внесення показників хімічного складу води, а ще прикріплення до форми звітності сканкопій поквартальних хімічних аналізів води з великим переліком хімічних компонентів та сполук.

ВАЖЛИВО! Станом на 8 січня 2025 року Держгеонадра призупинило приймання звітності за формою 7-ГР у зв’язку з тимчасовим обмеженням доступу до єдиних та державних реєстрів (наслідок хакерської атаки московії). Подання форм звітності 7-ГР (підземні води) в електронному кабінеті надрокористувача на Державному геологічному вебпорталі (nadra.gov.ua) відбуватиметься після відновлення доступу до єдиних та державних реєстрів.

ОНОВЛЕНО: 20 січня Держгеонадра відновило доступ до реєстрів і можливість подачі форми 7-ГР в електронному вигляді (хоча фактично 17 січня ми подали форму 7-ГР по одному з об'єктів). Термі подачі форми 7-ГР цього року продовжений до 01 березня 2025 р.

Як підсумок: надрокористувачі, не зволікайте, готуйте інформацію та подавайте форму 7-ГР за новою редакцією, а якщо у цьому потрібна наша допомога - звертайтесь за телефоном 050 888 2022, або через форму на сайті.



 
 

Геологія та мінеральні води

Діяльність у сфері гідрогеології, геології та геодезії.
Надання консалтингових та інжинірингових послуг у цій сфері.
bottom of page